Şırnak’ta tırtıl istilası! Köylerde tarlalar dahil her tarafa yayıldı, çocuklar okula gitmeye korkuyor

Cizre ve İdil ilçelerinde son bir hafta içerisinde çam kese tırtılı sayısının artması üzerine Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü takımlarınca alanda inceleme yapıldı. Takımların aldığı numuneler Diyarbakır Zirai Gayret Araştırma Enstitü Müdürlüğüne gönderildi. Köylerde yaşayan vatandaşlar Tarım ve Orman İlçe müdürlüklerinin tavsiye ettiği ilaçları da kullanıyor.

“BÖYLE BİR DURUMLA BİRİNCİ KERE KARŞILAŞIYORUZ”

sirnak ta tirtil istilasi ekinler dahil koyun 15670222 4181 m

“KENDİ GAYRETLERİMİZLE İLAÇLAMA YAPTIK ANCAK BAŞ EDEMEDİK”

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne durumu iletmeleri üzerine inceleme yapıldığını söz eden Şığvan, “Kendi uğraşlarımızla da ilaçlama yaptık ama baş edemedik. Bu, çiftçinin üstesinden gelebileceği bir bahis değil. Tırtıllar ekinlerimizin yanı sıra konutlarımızın avlusuna kadar girdi.” dedi.

sirnak ta tirtil istilasi ekinler dahil koyun 15670222 2997 m

“ÇOCUKLAR OKULA GİTMEYE KORKUYOR”

Vatandaşlardan Mehmet Ali Şığvan da bir haftadır köylerinde ağır halde gördükleri tırtılların ekinlere ziyan verdiğini belirtti. Şığvan, “Hızlı bir formda bir tahlil bekliyoruz. Tarım alanlarımıza önemli ziyan vermiş durumdalar. Çocuklar tırtıl nedeniyle okula gitmeye dahi korkuyor. Velileri onları okula götürüyor.” diye konuştu.

sirnak ta tirtil istilasi ekinler dahil koyun 15670222 7841 m

“EKİLİ BUĞDAY VE HUBUBAT ALANLARINA YÖNELMİŞLER”

Tarım ve Orman Vilayet Müdür Yardımcısı Hurşit Acar, son 3 yıldır hissedilen kuraklık nedeniyle iki ilçede erken devirde çam kese tırtılının tesirli olduğunu söyledi. Acar, havaların erken ısındığına işaret ederek şunları kaydetti: “Bunlar az ölçüde ve zararsızken, toplu olunca ve yiyecek bulmakta zorlandıklarında ekinlere yöneliyorlar. Mera alanlarında geniş yapraklı bitkiler olmayınca ekili buğday ve hububat alanlarına yönelmişler. Bununla ilgili alandaki arkadaşlarımızla Diyarbakır Zirai Gayret Araştırma Enstitü Müdürlüğü grupları çalışıyorlar. Vatandaşlara ve çiftçilere gerekli bilgilendirmeleri yapıyorlar. Alınacak tedbirler ve kullanılacak ilaç tavsiyeleri iletiliyor. Çiftçilerin huzursuz olabilecekleri bir durum yok. Kısa vakitte lokal ilaçlamalarla husus tahlile kavuşacaktır”

sirnak ta tirtil istilasi ekinler dahil koyun 15670222 7402 o

Kaynak: AA / Ekrem Payan – İktisat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir