Rusya Devlet Lideri Putin’den Gazze açıklaması: Yaşanan dehşetli olayların hiçbir haklı münasebeti olamaz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Filistin’de sivillerin ayrım gözetilmeden öldürüldüğünü belirterek, “Yüz binlerce temiz insanın ayrım gözetmeksizin öldürüldüğü Gazze Şeridi’nde yaşanan vahim olayların hiçbir haklı münasebeti olamaz.” dedi.

Putin, Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ndeki havalimanında İsrail’den gelen bir uçak nedeniyle protestocularla güvenlik güçleri ortasında yaşanan arbedeyle ilgili düzenlenen toplantıda konuştu. Orta Doğu’daki gelişmelerin, Rusya aleyhinde de kullanılmaya çalışıldığını savunan Putin, “Bu gayeyle palavraları, kışkırtmaları, karmaşık, saldırgan ruhsal ve enformasyon ögelerini kullanıyorlar.” tabirini kullandı.

“GAZZE ŞERİDİ’NDE YAŞANAN VAHİM OLAYLARIN HİÇBİR HAKLI MÜNASEBETİ OLAMAZ”

Vladimir Putin, Orta Doğu’daki yeni krizin, İsrail’e yönelik hücumla başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Ne yazık ki suçluları ve teröristleri cezalandırmak yerine toplu sorumluluk unsurunun intikam almak için kullanıldığını da görüyoruz. Yüz binlerce saf insanın ayrım gözetmeksizin öldürüldüğü Gazze Şeridi’nde yaşanan fecî olayların hiçbir haklı münasebeti olamaz. Bombardımandan kaçacak ve saklanacak hiçbir yerleri yok.”

FİLİSTİN’DEKİ SİVİL KAYIPLARI

Filistin’de yaşanan sivil kayıplar nedeniyle yaşadığı üzüntüyü lisana getiren Putin, “Kanlı çocuklara, meyyit çocuklara, bayanların ve yaşlıların nasıl acı çektiğine, sağlıkçıların nasıl öldüğüne baktığınızda elbette yumruklarınızı sıkıyorsunuz ve gözlerinize yaşlar geliyor. Bunu tabir etmenin öbür bir yolu yok.” kelamlarını sarf etti.

DAĞISTAN’DAKİ HAVALİMANINDA YAŞANAN OLAYLAR

Konuşmasında, Dağıstan’daki Mahaçkale Havalimanı’nda yaşanan olaylara ait konuşan Putin, “Dün gece Mahaçkale’de yaşananlar, toplumsal medya da dahil olmak üzere bilhassa Ukrayna topraklarından, Batılı casusların ellerinden çıktı.” dedi. Dağıstan’da yaşayan Tatlara (Dağ Yahudileri) saldırarak, Filistin’e yardım edilemeyeceğini belirten Putin, “Filistin’e yardım etmenin tek yolu, bu trajedinin gerisinde olanlarla çaba etmektir. Biz Rusya olarak, özel askeri operasyon çerçevesinde onlarla savaşıyoruz. Hem kendimiz hem de gerçek özgürlüğü arayanlar için savaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ABD VE UYDULARI, GLOBAL İSTİKRARSIZLIKTAN EN ÇOK YARARLANANLARDIR”

Putin, duygusal davranışlarda bulunulmaması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Orta Doğu ve dünyanın öteki bölgelerindeki halkların yaşadığı trajedilerin ardında gerçekte kimin olduğunu, ölümcül kaosu kimin organize ettiğini, bundan kimin çıkar sağladığını anlamalıyız. ABD’nin mevcut yönetici seçkinleri ve onların uyduları, global istikrarsızlıktan en çok yararlananlardır. Kanlı rantlarını bundan elde ediyorlar.”

“ABD ZAYIFLADI”

Vladimir Putin, ABD’nin bir global güç olarak zayıfladığını ve bu nedenle Rusya dahil başka rakiplerinde kaos yoluyla istikrarsızlık yaratmaya çalıştığını vurguladı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir