İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nden skandal sözler! Canlı yayında savaş hatası işlediklerini itiraf etti

Hamas‘ın Aksa Tufanı operasyonuna karşılık vererek 26 gündür Gazze’ye bomba üstüne bomba yağdıran İsrail, dün ve bugün Gazze’deki Cibaliye mülteci kampına ağır hücumlarda bulunarak yüzlerce Filistinlinin vefatına ve yaralanmasına neden oldu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada taarruzların maksadının kamptaki Hamaslı bir komutanın öldürülmesi olduğu tabir edilirken, bombardımanda amaçlanan maksada ulaşıldığı kaydedildi. Yaşanan gelişmeye ilgili katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunan İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü Richard Hecht ise adeta savaş cürmü işlediklerini itiraf etti.

CANLI YAYINDA SORULARI YANITLADI

İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü Richard Hecht katıldığı canlı yayında Cibaliye mülteci kampına düzenlenen akınlara ait sorulara karşılık verdi. Hamas’ın kumandanını öldürmek için düzenlediği operasyonlarda yüzlerce sivilin de hayatını kaybettiği hatırlatılan Hecht, sunucuya verdiği karşılıklarla savaş cürmü işlediklerini itiraf etti. Hecht ile CNN sunucusu Wolf Blitzer ortasındaki soru-cevap diyaloğu şu formda;

CNN sunucusu Wolf Blitzer:”Hamaslı kumandan orada ise dahi, tıpkı vakitte o mülteci· kampında saf si·vi·lleri·n olduğunu bi·li·yordunuz ve orayı yeniden de bombaladınız mı? Yanlışsız mu anlıyorum? Duyduğum şey şu mu, kumandanı öldürmek için pek çok saf erkek çocuk, bayan ve sivilin olduğunu bildiğiniz halde, onların da öleceğini bildiğiniz halde bir mülteci kampını mı bombaladınız?”

IDF sözcüsü: ”Duyduğun şey şu: Biz o kumandana odaklandık. Bu kumandan pek çok İsrailliyi öldürdü. Orada tüneller olabilir.”

CNN muhabiri:”Ama biliyordunuz yani, burası pek çok bayan, çocuk ve sivilin olduğu bir mülteci kampı. Bunu biliyordunuz, hakikat mu?

IDF sözcüsü:”Yani bu da savaşın trajedisi. Onlara güneye gitmelerini söyledik. Hamas’la ilgisi olmayan siviller, lütfen güneye gidin dedik.”

CNN muhabiri:”Son sefer sorayım, orada sivillerin, bayan ve çocukların, Filistinli mültecilerin olduğunu biliyordunuz ve tekrar de o kumandanı öldürmek için kampı bombaladınız yani değil mi? Pekala öldü mü?”

IDF Sözcüsü: ”Evet öldü. Ve biz esasen sivil vefatlarını en aza indirmek için her şeyi yapıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir