İsrail, Şifa Hastanesi’nde ambulans vurduğunu doğruladı

AA

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada abluka altındaki Gazze Şeridi’nde karadaki askerlere taarruz hazırlığındaki teröristlerini taşıyan ambulansın amaç alındığı öne sürüldü.

İsrail Ordu Sözcülüğü, Gazze Şeridi’nin en büyük tıbbi kompleksi olan son bir aydır adeta sığınma merkezine dönüşen Şifa Hastanesi’nde ambulansın amaç alındığını itiraf etti.

Gazze’ye yönelik hücumlarda yaralananlar ve onların yakınları dahil on binlerce yerinden edilmiş Filistinli, Şifa Hastanesi’ne sığınmış durumda.

İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’nin girişindeki ambulansları gaye aldığı atağında 13 kişi ölmüş, 26 kişi yaralanmıştı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Şifa Hastanesi yakınlarında hasta ve ambulanslara yapılan atakların vahim ve dehşete düşürücü, imgelerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı tüm dünyaya yaralılar için davet yapmıştı

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı, Şifa Hastanesi’ndeki yaralıların Mısır’a tahliyesi için Kızılhaç’ın da İsrail’den teminat alamadığını açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesi’nden yaralıların taşınması için mahallî saatle 16.00’da Gazze’nin güneyindeki Refah Hudut Kapısı’na hakikat yola çıkacaklarını bildirmişti.

Tüm dünya ülkelerine, halklara ve memleketler arası kuruluşlara seslenen Gazze’deki Filistin Sıhhat Bakanlığı, Cenevre Konvansiyonu’nun 4. hususu gereği milletlerarası insancıl hukuka nazaran yaralıların hayatını kurtarmak için dünyadaki herkese sorumluluğu üstlenmesi daveti yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir