Sıhhat Bakanı Koca, İsrail’in Gazze’deki ambulans taarruzlarına reaksiyon gösterdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsrail‘in Gazze’de hasta ve yaralı taşıyan ambulanslara yönelik hücumlarına karşı memleketler arası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail‘in sıhhat kuruluşlarına, hasta ve yaralı taşıyan ambulanslara yönelik akınlarına reaksiyon gösterdi.

“GAZZELİ KARDEŞLERİMİZİ TEDAVİYE ULAŞABİLMELERİ İÇİN ÜLKEMİZE TRANSFER ETMEYE HAZIRIZ”

İçinde hasta ve yaralılar olan ambulansların akına uğradığına dikkati çeken Koca, “Uluslararası toplumun harekete geçmesi için daha fazla ne olmalı? İsrail‘in sıhhat kuruluşlarına, hasta ve yaralı taşıyan ambulanslara yönelik utanç verici, insanlık dışı olmakla bile tanım edilemeyecek atakları devam ediyor. Bugün, durumları kritik olan, Refah hudut kapısından Mısır’a transfer edilmeyi bekleyen hastalar ve yaralılar, Şifa Hastanesi önünde transfer için gelen ambulansların içerisinde taarruza uğradılar. Biz, durumu kritik olan Gazzeli kardeşlerimizi tedaviye ulaşabilmeleri için ülkemize transfer etmeye hazır olduğumuzu bir defa daha söz ediyoruz. Bu amaç gözetmeyen akınların bir an evvel durdurulması için milletlerarası toplumun harekete geçmesini talep ediyoruz.” sözlerini kullandı.

KANLI AMBULANS KONVOYU SALDIRISI

İsrail‘in Şifa Hastanesi giriş kısmına yönelik saldırısı, Mısır’da tedavi görmek üzere yaralıları taşıyan ambulans konvoyunun yola çıkacağı sırada gerçekleşti. Hücum sonucu, yaralıları taşıyan ambulanslarda önemli hasar oluştu. Akında birinci belirlemelere nazaran 13 kişi hayatını kaybederken 26 kişi de yaralandı.

3 BÜYÜK HASTANE MAKSAT ALINDI

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze’de Şifa Hastanesi, Kudüs Hastanesi ve Endonezya Hastanesi’nin etrafını vurduğu belirtildi. Açıklamada, ataklarda ölenlerin ve yaralananların olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA / Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir