CHP Bayan Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Aylin Nazlıaka Kimdir, kaç yaşında, nereli, nerenin milletvekili?

Genel Sekreterlik misyonuna İzmir için Tunç Soyer’in yerine ismi geçen Selin Sayek Böke getirilirken CHP Bayan Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Aylin Nazlıaka Kimdir, kaç yaşında, nereli, nerenin milletvekili? Merak edildi. İşte detaylar…

CHP BAYAN SİYASETLERİNDEN SORUMLU GENEL LİDER YARDIMCISI AYLİN NAZLIAKA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ, NERENİN MİLLETVEKİLİ?

Ankara’da dünyaya gelen Nazlıaka, TED Ankara Koleji mezunudur. Akabinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı’nı bitirdi. Harvard Üniversitesi’nde “Yükselen Liderler” programını tamamladı.

24 yaşındayken Türkiye’nin birinci lokal “İnsan Kaynakları Danışmanlığı” şirketini kurdu. İnsan kaynakları, eğitim ve idare danışmanlığı şirketlerinin yanı sıra birçok sivil toplum örgütünde kurucu üye, idare konseyi üyesi, istişare konseyi üyesi üzere aktif roller üstlendi. Canlı olarak yayınlanan “İş ve Meslek Dünyası” isimli haftalık programı hazırlayıp sundu. Bilkent Üniversitesi’nde “İnsan Kaynakları Yönetimi” dersi verdi. Birçok ulusal ve milletlerarası kongreye konuşmacı olarak katıldı. 2001’de “Yılın İş Kadını”, 2002’de “ODTÜ Takdir Ödülü”, 2008’de “Yılın Genç İş Kadını”, 2012’de “Yılın Milletvekili”, “Yaşama Dokunan İnsan” ve “Kadın Platformu”, 2013’de “Yılın Politikacısı” , 2014’de “Yılın Siyasetçisi” mükafatlarını almıştır. Nazlıaka, 2016 yılında “Yılın Spor Ankara Özel Ödülü”ne, 2017 ve 2018’de ise “Yılın Spor Destekçisi Ödülü”ne layık görüldü, 2018 yılında ise “Yılın Siyasetçisi” mükafatını alma onurunu bir defa daha yaşadı.

Aylin Nazlıaka, Cumhuriyet Halk Partisinin gençlere armağanı olan “GenceArtı İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi”nin mimarıdır. 2010-2012 yılları ortasında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeliği yapmış, 12 Haziran 2011 Seçimleri’nde TBMM 24. periyot Ankara Milletvekili seçilmiştir. Bu devirde Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi ve AB Ahenk Kurulu Üyeliği misyonlarını üstlenmiştir. 2015 yılındaki genel seçimler öncesinde önseçimi kazanarak, 25. Periyotta tekrar Ankara Milletvekili olma onurunu yaşamıştır. Nazlıaka, 26. Periyotta de Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’deki çalışmalarını sürdürmüştür. 2016 ve 2020 yılında Parti Meclisi Üyesi olarak seçilen Nazlıaka, 14. Olağan Bayan Kolları Kurultayı’nda Genel Lider adayı olmuş ve seçilmiştir. 10 Ağustos 2020 yılından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi Bayan Kolları Genel Başkanlığı vazifesini yürüten Nazlıaka, tıpkı vakitte Ankaragücü Spor Kulübü kongre üyesidir. İleri seviyede İngilizce bilen Nazlıaka, akademisyen ve sanatçı olan İzzet Nazlıaka ile evlidir, iki çocuk annesidir. Nazlıaka ailesinin iki köpeği ve bakımını üstlendiği kedileri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir