İsrailli çok sağcı bakan Ben-Gvir, Filistinli mahkumlara işkenceyi itiraf etti: En ağır koşullarda tutuyoruz, daima ulusal marş dinletiyoruz

İsrail‘de kolluk kuvvetleri ve hapishanelerden sorumlu çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ziyaret ettiği yüksek güvenlikli hapishanede tutukluların ağır kurallarda tutulduğunu ve daima ulusal marş dinletildiğini açıkladı. Filistinli tutuklulara azap yaptığını resmen itiraf eden Ben-Gvir konuşurken geride İsrail Ulusal Marşı’nın çaldığı duyuldu.

“EN AĞIR KURALLARDA TUTUYORUZ”

İsrail’de ırkçılık ve nefrete tahrikten karar giymiş sabıkalı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, X toplumsal medya platformundan, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden düzenlenen akınlara katılmakla suçlanan tutukluların kaldığı yüksek güvenlikli bir hapishaneyi ziyaretine dair paylaşımda bulundu. Talimatları doğrultusunda tutukluların “en ağır kaidelerde tutulduğuna” işaret eden Ben-Gvir, “tuvaletin ortada bir delik formunda, yatakların demir olduğunu, karanlık bir hücrede elleri bağlı 8 mahkumun kaldığını ve geride İsrail Ulusal Marşı’nın aralıksız çaldığını” aktardı.

israilli cok sagci bakan ben gvir filistinli mahkumlara iskenceyi itiraf etti en agir kosullarda tutuyoruz daima ulusal mars dinletiyoruz 0 UmgXkpfS

İŞKENCEYİ İTİRAF ETTİ

İşkenceyi resmen itiraf eden Ben-Gvir, geçmişte hükümetin onayladığı “terör kabahatleri için idam cezasının” yasalaşması emeliyle çalışmalarını devam ettireceğini ve bu tutukluların idam edilmesi temennisinde bulundu. İsrailli Bakan’ın paylaştığı imajlarda geride çalan İsrail Ulusal Marşı’nın sesi nedeniyle konuşmaların duyulamaması ise dikkati çekti.

7 EKİM’DEN BU YANA İSRAİLLİ SİVİLLERİ SİLAHLANDIRDI

İsrail’de Yahudi üstünlükçü siyasetiyle tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesinde yaşıyor ve uzun müddettir tartışmalı bir figür olarak öne çıkıyor. İsrail basınındaki haberlere nazaran, 7 Ekim’deki olayların akabinde Ben-Gvir’in sivilleri ve yerleşimcileri silahlandırma kampanyası kapsamında, İsrailli silah şirketlerinden yaklaşık 25 bin silahın yanı sıra mühimmat ve başka savaş materyalleri satın alınmıştı.

israilli cok sagci bakan ben gvir filistinli mahkumlara iskenceyi itiraf etti en agir kosullarda tutuyoruz daima ulusal mars dinletiyoruz 1 KLHzsvYm

FİLİSTİNLİLER, “KATİLLERİN AVUKATI” DİYOR

Ben-Gvir, 7 Ekim’den sonra toplumsal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan bireylerin İsrail bayrağı önünde elleri kelepçeli halde çekilen fotoğraflarını paylaşmıştı. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin şiddet hareketlerini teşvik etmesiyle bilinen Ben-Gvir, fanatik Musevilerin terör akınlarına ait davalarda avukatlık yaptığı için Filistinliler tarafından “katillerin avukatı”, “şeytanın avukatı” ve “sabıkalı” olarak isimlendiriliyor.

IRKÇILIKTAN KARAR GİYMİŞTİ

Ben-Gvir, İsrail’in 1998’de terör hareketleri nedeniyle yasakladığı ve ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı ırkçı “Kah” hareketinin de geçmişte bir üyesiydi. Görüşlerinin radikalliği nedeniyle askerlikten muaf tutulan ve hakkında “nefret, kışkırtıcı telaffuz ve ırkçılık” üzere suçlamalardan 53 iddianame hazırlanan Ben-Gvir, 2007’de “ırkçılık ve terör örgütünü desteklemek” kabahatinden karar giymişti.

israilli cok sagci bakan ben gvir filistinli mahkumlara iskenceyi itiraf etti en agir kosullarda tutuyoruz daima ulusal mars dinletiyoruz 2 WpW57nluItamar Ben-Gvir

TERÖR SUÇLULARI İÇİN İDAM CEZASI YASA TEKLİFİNİ SUNMUŞTU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bu yılın başında misyona başlayan koalisyon hükümetinde Ben-Gvir, ülkedeki kolluk kuvvetlerinden sorumlu Ulusal Güvenlik Bakanlığına getirilmişti. İsrail’de terör suçluları için idam cezası getiren Ben-Gvir’in partisinin sunduğu yasa teklifi şubatta Meclis komitesinde kabul edilmiş fakat yasalaşmamıştı.

Kaynak: AA / Siyaset

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir