5 ülkeden Milletlerarası Ceza Mahkemesi’ne İsrail başvurusu

AA

5 ülke, İsrail’in Gazze’ye hücumlarının soruşturulması için harekete geçti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) yapılan açıklamada Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar ve Cibuti tarafından yapılan müracaatların Savcılık Ofisi’ne ulaştığı belirtildi.

UCM Roma Statüsü uyarınca bir taraf devletin öbür bir taraf devletin topraklarında işlenen cürümlerin araştırılması için Savcılık Ofisi’ne soruşturma yapması ismine başvurabileceği belirtildi.

Halihazırda Filistin’deki duruma ait savcılığın bir soruşturma yürütüldüğü kaydedilen açıklamada kelam konusu soruşturmanın 3 Mart 2021 tarihinde başlatıldığı ve 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da işlenen Roma Statüsü cürümleri kapsamına girebilecek aksiyonları kapsadığı söz edildi.

“Özel takım kuruldu”

Başsavcı Kerim Han’ın misyona gelmesinin akabinde Filistin’deki durumla ilgili soruşturmayı ilerletmek üzere özel bir takım kurduğu ve bu grubun Filistin’e işlenen cürümlerle ilgili kilit paydaşlardan bilgi ve bağlantı toplama, koruma etme ve tahlil etme konusunda yetkilendirildiği aktarıldı.

Bugüne kadar savcılığa değerli ölçüde bilgi ve delil gönderildiği belirtilen açıklamada Savcılık Ofisi çalışanlarının hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak üzere ve İsrail’i ziyaret etme gayretlerini da sürdüreceği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir