GÜZEL Parti Milletvekili Türkkan: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman gazeteciye verdiği yanıt çok şıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı esnasında bir Alman gazeteciye verdiği yanıt çok konuşuldu. “İsrail ordusunun Hamas’a karşı saldırısına neden ‘soykırım’ diyorsunuz?” sorusuna “İsrail binlerce Filistinliyi öldürdü mü, öldürdü. Hastaneleri yok etti mi, etti. İbadethaneleri, kiliseleri vuruyor mu, vuruyor. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsızım. Pekala sen bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musun?” karşılığına ait YETERLİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman gazeteciye verdiği karşılık çok şıktı…” tabirlerini kullandı.

“CEVAP ÇOK ŞIKTI”

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, toplumsal medya hesabı X’ten, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman gazeteciye verdiği yanıta övgüde bulunarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman gazeteciye verdiği karşılık çok şıktı…” paylaşımında bulundu.

guzel parti milletvekili turkkan cumhurbaskani erdoganin alman gazeteciye verdigi yanit cok sikti 0 CMn64HFN

ALMAN GAZETECİDEN KÜSTAH SORU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile baş başa görüşme ve heyetler ortası çalışma yemeği öncesinde ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Alman bir gazetecinin “İsrail’e yönelik Hamas tarafından gerçekleştirilen terör ataklarının akabinde açıklamalarınız yalnızca Almanya’da değil, NATO üyesi ülkeler ortasında da rahatsızlık oluşturdu. İsrail’in varoluş hakkını kabul ediyor musunuz? İsrail’in ‘faşist bir devlet olduğunu’ söylediniz, hangi gerekçelendirmeniz var bunun için? İsrail ordusunun Hamas’a karşı saldırısına neden ‘soykırım’ diyorsunuz? Tüm NATO ittifakı tarafından terör örgütü olarak tanınan, yüzlerce insanı İsrail’de katleden bir örgütü nasıl bir ‘kurtuluş örgütü’ diye tanımlayabilirsiniz? Türk-Alman münasebetlerini, NATO içindeki işbirliğini tehlikeye atıyor musunuz? Türkiye, savunma sanayi için 40 Eurofighter talep ediyor. Almanya bunu kabul edecek mi?” sorusuna cevap verdi.

guzel parti milletvekili turkkan cumhurbaskani erdoganin alman gazeteciye verdigi yanit cok sikti 1 sys3yf8Z

“BİR HRİSTİYAN OLARAK KİLİSELERİN VURULMASINDAN RAHATSIZ OLMUYOR MUSUN?”

“Öncelikle NATO’nun önde gelen ülkelerinden bir tanesi, birinci 5’in içerisinde yer alan bir ülkeyiz Türkiye olarak. Türkiye, NATO’da sıradan bir ülke değil. Birinci 5’in içinde.” diyen Erdoğan, “Şu anda NATO’nun içinde fikri, kanaati kimin ne olursa olsun, Rusya-Ukrayna ortasında herkes kimin yanında yer alıyor? Ukrayna’nın yanında yer alıyor. Türkiye olarak biz, Ukrayna ile de görüşüyoruz, Rusya ile de görüşüyoruz. Ortalarında rastgele bir ayrım yapmıyoruz. Lakin 33 milyon ton tahıl koridorundan bütün o tahılı Avrupa’ya, Afrika’ya götüren biz olduk. Şu anda da tekrar diyorsunuz ki ‘yüzlerce’, bak ben sana yüzlerce demiyorum, binlerce Filistinliyi şu anda İsrail öldürdü mü, öldürdü. Hastaneleri yok etti mi, etti. İbadethaneleri, kiliseleri vuruyor mu, vuruyor. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsızım. Pekala sen bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musun? Bunlara karşı niçin bir hal koymuyorsunuz? Bunlara karşı da bir hal koyun. Bizim için bu noktada bölgede Musevi, Hristiyan, Müslüman bu ayrımın olmaması gerekir. Antisemitizme karşı da bir uğraş verildiyse, bu çabayı dünyada birinci veren başkan ben oldum. Ve şu anda da bakın Almanya ‘İsrail’e şu kadar maddi dayanak verdiğinden’ bahsediyor.” tabirlerini kullandı.

guzel parti milletvekili turkkan cumhurbaskani erdoganin alman gazeteciye verdigi yanit cok sikti 2 y5CkemCq

“BİZİ BUNUNLA TEHDİT ETMEYİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eurofighter savaş uçaklarına ait ise “Eurofighter konusunda Almanya verir yahut vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten yalnızca Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz. Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna gelmiştir. Bir basın mensubu olarak, bizi bununla tehdit etmeyin. Bize o denli sorular sorun ki bu sorular vicdani olsun, insani olsun, karşılıklarını da biz size o biçimde verelim.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Diplomasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir